Někteří si asi řeknou, že na tom nic není, když tyto instalace zvládá mnoho elektrikářů, ajťáků a dalších profesí po práci, nebo o víkendech.
Ale jste si jisti, že jste za své peníze dostali opravdu dobrý a kvalitní systém, nebo službu? Z praxe vím, že na to už nebude odpověď tak jednoduchá. Na co se tedy zaměřit? Když pominu obligátní – výběr kvalitní firmy- kde ani to nemusí být zárukou jistoty, tak je zapotřebí myslet na některá pravidla.
Začneme třeba u alarmů.
Nejprve je potřeba ujasnit si, co od podobného systému očekáváme. Předpokládám že jde především o ochranu majetku, ale často i samotného uživatele. Pak, jestli chci být informován o přítomnosti vetřelce už po překročení hranic pozemku, při pokusu o vniknutí do domu, nebo až když je již uvnitř domu.
To poslední potkávám nejčastěji. Je to samozřejmě nejlevnější varianta, ale narušitel už je v domě, což pro mne osobně představuje tak trochu problém. Ale samozřejmě když je hlavním kritériem cena, asi není jiné cesty jak jít do alarmu za nějaké rozumné prostředky. ALe chraň bůh použít kvůli úspoře ještě nějaký levný NO-NAME systém z nějakého BAU marketu a podobně. Ze zkušeností u zákazníků je zřejmá nízká kvalita a životnost těchto produktů. Řekněme že rozumným standardem je nišší řada JABLOTRON (JA-80) , nebo PARADOX systémů. Kvalitních výrobců je samozřejmě mnohem více.
ALe řekněme že chceme systém, který hlásí už jen pokus o narušení objektu. Zde mluvíme především o páčení dveří, garážových vrat, nebo páčení a rozbití oken. Už když během páčení oddálí zloděj okno (dveře) od rámu na vzdálenost přibližně 1 cm, systém toto zaznamená, spustí poplach a jetě pošle SMS, nebo zavolá, pokud je vybaven GSM, případně IP modulem. Ale nedovedu si představit systém, kde by mělo smysl tyto komunikační moduly nepoužít.
Samozřejmě i rozbití skla v okně, nebo výplně ve dveřích, může spustit poplach ještě dříve, než zloděj vstoupí do domu. Samozřejmě pokud ho ani siréna neodradí, tak se následně spouští další poplachy od uvnitř instalovaných pohybových čidel.
Někdo ale preferuje už informaci o narušení třeba plotu, nebo zahrady. K tomu slouží také mnoho prostředků. Třeba pokus (nebo konání) o přelezení nebo rozstříhání plotu, celkem spolehlivě hlásí takzvaný perimetrický systém. JDe o „otřesocitlivý“ kabel, připevněný na pletivo, nebo plotové dílce. Pak jsou samozřejmě možná různá zařízení reagující na změnu tlaku (nášlapné), nebo různé Infračervené závory. Existují však i venkovní PIR , nebo mikrovlnná čidla. Každý z těchto systémů má svá pro a proti a záleží na zkušenostech montážní firmy, co vám navrhne ve vašem konkrétním případě. Něco z toho lze realizovat i za pomoci kamerového systému, který může vyhodnotit pohyb ve vybrané zóně a předat informaci ústředně zabezpečovacího systému, nebo poslat mail na předem nastavenou adresu. Další kroky narušitele a poplachy, zajistí už alarm na domě, jak jsme si již popsali. Ale zde se už používají převážně kvalitnější a většinou sběrnicové systémy, které toho zvládají často mnohem více a spolehlivěji, než je potřeba.
Investor má možnost výběru z celé škály různých čidel, od vyhodnocení pohybu, rozbytí skla, úniku plynu, vzniku kouře a podobně, v různém provedení i cenách. Dnes i ta základní a levnější řada těchto čidel, celkem dobře vyhodnocuje proměnné a eliminuje falešné poplachy. Ale zase jsou čidla velmi kvalitní, u kterých za dlouholetou praxi nepamatuji jediný falešný poplach a jejich cena není vůbec závratná. Mnoho výrobců má i na výběr z několika vzhledových řad, kdy můžete reagovat i na požadavky bytových návrhářů, i když po pravdě bude každý podobný prvek v interiéru spíš rušit jemnocit architektů, než že by jej přijaly bez námitek. To se týká i samotného umístění jednotlivých čidel a především srdce systému, ústředny. Na jejich umístění máme mnoho pravidel, daných jak výrobcem, tak letitou praxí, kdy vznikaly časté falešné poplachy nevhodným umístěním těchto čidel. Hlavní roly zde hraje asi slunce, krby a podobné zdroje tepla, nebo třeba i jen průvan, či domácí mazlíčci, nebo nezvaní narušitelé v podobě kun, myší, pavouků a podobně.
Velmi důležité je i dobré umístění ústředny, kdy by její snadné a rychlé poškození, mohlo zmařit účinné informování o narušení, nebo přivolání pomoci.
Ještě si můžete vybírat z instalace bezdrátových, nebo drátových systémů. Všeobecně se doporučují spíše drátové systémy a to kvůli snadnější údržbě a servisu akumulátorů. I proto je potřeba počítat s jejich možnou instalací už během stavby, nebo rekonstrukce domu. Pokud je interiér hotový, tak přes zmíněnou nevýhodu, bude jednodušší realizovat bezdrátový systém, kdy díky vysavači ani nepoznáte, že vám někdo instaloval zabezpečení v domě. U některých systémů lze i kombinovat drátový systém s tím bezdrátovým, což vám může pomoci třeba při rozšiřování systému a podobně.
Jak vidno, ani samotný návrh zabezpečovacího systému, nemusí být tak jednoduchý, pokud chcete splnit požadavky zákazníků a to nemluvím o těch náročnějších. Ověřte si proto, že oslovený technik, nebo firma, umí splnit vaše požadavky, případně zda dovede vysvětlit proč to takto technicky nejde, či jak to udělat aby se dosáhlo vámi požadovaného výsledku. Požadujte nějakou praxi, včetně referencí. Ať vám krom cenové nabídky i někdo vysvětlí jak hodlá provést samotné zabezpečení a snažte se mu položit co nejvíce otázek. Jednak dostanete nějaký obrázek toho co vás s touto firmou čeká a firma získá další informace k tomu, aby vhodně navrhla tento systém, šitý vám přímo na míru.
Není jistě bez zajímavosti, ověřit si i za jakých podmínek bude prováděn následný servis, ať už záruční, nebo pozáruční. Nevěřili by jste, kolik systémů „umře“ aniž by se o ně někdo dále staral. To pak považuji za zbytečnou a drahou investici.
V dalším pokračování se zaměříme na kamerové systémy. Celé povídání pak ukončíme tím, jak vhodně a proč chránit tyto systémy před bleskem a přepětím, což je bohužel až příliš často opomíjená záležitost.